Seri-1: İngilizce Öğrenmek için 7 platform

Öğrenmek bence hayattaki en önemli yeteneklerden biri. Eğer bir insan öğrenebiliyorsa onunla herşeyi yapabilirsiniz.

İnternet’in bulunması gerçekten hayatımızı çok farklılaştırdı. Özellikler 20. ve 21.yy daki sıçramalar bizleri çok başka boyutlara taşıdı. Yüzyıllar önce geçerli olan öğrenme modelleri değişmeye ve gelişmeye başladı. Biz e-learning olarak kendi kendinize birşeyler öğrenebileceğiniz platformları araştırıyoruz. Bunları sizlere sunuyoruz. (Gelmişken geçmiş yazılarımızı muhakkak okuyun. Sizin için birşeyler vardır.) Bu ay yazımızı müzmin problemimiz olan İngilizce öğrenmeye çalışanlara adıyoruz. Hepimiz daha küçük yaşlarda tanışmışızdır ama hiçbir zaman profesyonel hale gelememiştir İngilizce. Bu gerek bizden kaynaklı gerekse aldığımız eğitimlerden kaynaklıdır. “Kursa gidecek zamanım yok, İngilizce kursları sıkmaya başladı.” diyorsanız bu yazı tam sizlik. İşte İngilizce öğrenmek için kullanacağınız 7 platform:

1 – Duolingo: Ben kelime ve cümleden başlamak istiyorum diyorsanız Duolingo tam sizlik. Kedini “Global bir öğrenme topluluğu” olarak tanımlıyor. Sıfırdan başlayıp ilerlemeye başlıyorsunuz. Kendinize bir hedef koyup günlük hedefleri gerçekleştirmek için çalışıyorsunuz. Duolingo ayrıca öğrendiğiniz seviyeye göre size çeviri yapmanız için uygun metinler sunuyor. Bu sayede öğrendiğiniz kelimeleri tekrar ederek akılda kalmasını sağlıyor. Ayrıca test merkezi ve İngilizce deneme sınavları ile diğer platformlara fark atmış durumda. Eğer Türkçe biliyorsanız şuan sadece İngilizce öğrenebilirsiniz. (Türkçe bilenler için Almanca kursu şuan yapım aşamasında.) Ancak İngilizce biliyorsanız öğrenebileceğiniz dil sayısı hayli fazla. Bu arada platform tamamen ücretsiz. Duolingo hakkında yapılan akademik çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

2 – BBC LanguagesHaber kanalı olan BBC’den İngilizce öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. BBC Languages’in bünyesinde şuan 40 farklı dil bulunuyor. Buradan öğrenmek istediğiniz dile ait haberler okuyabilir ve mp3 dosyası olarak bunlar indirebilirsiniz. Belirtmekte fayda var BBC’nin bu hizmeti de ücretsiz.

3 – VoscreenDiğer platformlardan farklı olan voscreen size video tabanlı bir dil öğrenimi imkanı tanıyor. Hem dinleyerek hemde dinlediklerinizi çevirerek İngilizce öğrenimini keyifli bir hale getiriyor. Filmlerden alınan kesitlerle hem dinleyebilir hemde çeviri yapabilirsiniz.

4 – Livemochaİngilizce öğrenebileceğiniz platformlardan birisi de livemocha. Livemocha hem kelime hem ünite gibi farklı başlıklarla çalışmanızı sağlıyor. Size okuduğunuzu yazma, konuşma ve dinleme gibi çeşitli öğrenme metotlarını bir arada uygulatıyor. Tek kötü yanı platforma ilk giriş yaptığınızda size altın veriyor ve bu altınlarda sistemde ilerliyorsunuz. Aldığınız altınlar sizi yaklaşık 5 ünite götürecektir.

5 – LinguaLeo Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye pazarına giren LinguaLeo’nun hali hazırda 9 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu platformda kendinize ait bir çalışma takvimi hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca bilmediğiniz kelimeleri işaretleyerek zaman zaman size hatırlatmasını sağlayarak kelimleri tamamen öğrenebilirsiniz. (Bu arada kendi İngilizce sözlüğünüzü oluşturmak istiyorsanız atomicenglish.com‘a bakabilirsiniz. Bu sayede kişisel sözlüğünüzü oluşturabilir ve öğrenimi kolaylaştırabilirsiniz.)

Adsız

6 – CamblyBirebir özel ders alarak İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız cambly sizin için biçilmiş kaftan. Karşılıklı konuşarak İngilicenizi bu sayede geliştirebilirsiniz. Fiyatı ise 15 dakika/gün 60 dolar.

7 – BusuuPlaystore ve AppStore’da eminim busuu’yu çok görmüşsünüzdür. Bünyesinde 12 dil barındıran busuu öğrenmenizi kolaylaştırmak için mobil uygulamalara da çok önem vermiş durumda. Platforma kaldığınız yerden telefonunuzdan veya tabletinizden uygulamaya girerek devam edebilirsiniz. Şunu da belirtelim eğere busuu’dan 4-20 Aralık 2014 tarihleri her Premium Üyelik için Kamerun Çocuk Esirgeme ve Eğitim Derneği CAPEC’e bağışta bulunacak. Bu bağış bir çocuğun bir haftalık okul erişimini karşılayacak. CAPEC, Kamerun’un merkezindeki okulları vasıtasıyla yerel bölgedeki düşük gelirli ailelerden gelen çocukların eğitim almasına yardımcı olacak.

Serinin ikinci yazısında diğer İngilizce platformlarını incelemeye çalışacağız. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bölümüne ya da twitter üzerinden bize yazabilirsiniz.

Reklamlar

Seri-1: İngilizce Öğrenmek için 7 platform” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s